Preporučio bih Vam Sorte: Novosadski Jabučar, Narvik, Mediteranski, Saint Pierre, Volovsko Srce,
Čeri, Žuti Paradajz, i Paradajz u obliku Kruške.



Pažnja nestavljajte sorte paradajiza zajedno, zbog mogućih mutacija i ukrštanja, nego odvojeno.
Posejte Kukuruz pored
svake pete ili sedme stabljike paradajza, da bi višak vlage pokupio od paradajza, i time sprečio nastanak plamenjače.
U pripremljen i redovno održavan rasadnik, treba posejati semenke u plitka korita dubine oko 1cm. Treba ga redovno zalivati, zaliva se kasnbo ujutru oko 6h ili kasno veče oko 19-21h, rasadnik provretravati svaki dan kada su topli dani.
Seme Paradajza |
Paradajz koji je star 15 dana |
Sa rasađivanjem je najbloje početi kada biljka dostigne 3--10 listova ili kad ima oko 20 cm veličine.
Pre rasađivanja zabija se kolac u zemlju u razmaku od 60cm, pravi se rupa za sađenje na oko 10cm od kolca, u rupu je najbolje nasuti smešu od Peska, Đubreta, Zemlje i Vode (Smeša života), Sadi se malo ukrivo prema kolcu, i kako raste tako treba vezati za kolac radi potpore, najbolje je napraviti rezervoar za vodu, jer paradajz je žedna biljka i iziskuje redovno zalivanje. To se obezbeđuje tako što se ukopava mala saksija kao rezervoar oko 20cm od kolca. Kasnije u toku rasta kidaju se mali izdanci (Tiće) koji se nalaze između stabla i listova biljke.
Dok ga uzgajate pre cvetanja, a i posle cvatanja treba da prskate Plavim Kamenom( modra galica ) ili nešto na bazi Plavog kamena, Takva smeša štiti paradajz od plamenjače i dodatno ga prihranjuje a pri tome je i zdrava za biljku. Pitajte prodavača da vam obljasni kako treba da se prska!
Коментари
Постави коментар